Fasada budynku jest w znacznej mierze odpowiedzialna za to, jak będzie się on prezentował, wpływa więc na sposób, w jaki odbierają go osoby, które do niego wchodzą. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obiektów będących siedzibami firm lub instytucji, ponieważ współkształtuje ich wizerunek. Ze względu na fakt, że elewacja ma stały kontakt z różnymi czynnikami zewnętrznymi – przede wszystkim opadami oraz zawieszonymi w powietrzu pyłami – jej utrzymanie w czystości bywa problematyczne. Gromadzenie się zabrudzeń będzie negatywnie oddziaływało na wygląd gmachu, przełoży się zatem na opinię o jego właścicielu lub użytkowniku. Okazuje się jednak, że istnieje możliwość zaradzenia temu zjawisku przez użycie właściwie dobranej chemii ochronnej do elewacji. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
W jaki sposób można zadbać o czystość farby elewacyjnej?
Najlepszym sposobem na zmniejszenie liczby zabrudzeń zbierających się na fasadzie będzie skorzystanie z samoczyszczącej powłoki hydrofilowej stworzonej z użyciem dwutlenku tytanu, który ma własności fotokatalityczne. Oznacza to, że pod wpływem promieniowania słonecznego może on doprowadzać do rozkładu znajdujących się na zabezpieczonej powierzchni zanieczyszczeń, powodując ich zmianę w związki o mniej złożonej budowie, a ostatecznie sprowadzać je do postaci dwutlenku węgla oraz wody. Powłoki tego rodzaju cechują się też właściwościami hydrofilowymi, które sprawiają, że wszystkie zabrudzenia są łatwo i szybko wypłukiwane, ponieważ wykazują dużą zwilżalność, pozwalając na docieranie cieczy do wszelkich nieregularności podłoża. Mycie trzeba będzie więc powtarzać z mniejszą częstotliwością. Warto też pamiętać, że samoczyszcząca powłoka hydrofilowa zredukuje powstawanie zacieków i ułatwi utrzymanie intensywnych barw zastosowanej farby. Należy też zwrócić uwagę na to, iż powłoka wyróżnia się antyelektrostatycznością, przez co nie przywierają do niej cząsteczki kurzu i pyłu.
Na jakie powierzchnie można stosować samoczyszczące powłoki hydrofilowe?
Samoczyszczące powłoki hydrofilowe sprawdzą się w przypadku wszystkich materiałów używanych na elewacjach. Można je nanosić na tynk, farbę, szkło, a także kamień naturalny czy metal lub tworzywo sztuczne, a ponadto na beton i cegłę.