Metody zabezpieczania paneli solarnych

Home 5 Blog 5 Metody zabezpieczania paneli solarnych

Panele solarne to ogniwa fotowoltaiczne, konwertujące promieniowanie słoneczne w energię elektryczną i zbudowane z materiałów półprzewodnikowych. Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, na co wpływ mają przede wszystkim korzystne zmiany prawne w tym zakresie i zwiększająca się świadomość ekologiczna społeczeństwa. Pamiętajmy jednak, że panele solarne wymagają właściwego zabezpieczenia oraz prawidłowej pielęgnacji.


Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna musi zostać zabezpieczona przed przepływem prądu zwarciowego, do którego może dojść w sytuacji zacienienia jednego z paneli lub uszkodzenia falownika wewnętrznego. Niezbędne jest także zabezpieczenie instalacji przed zbyt niskim nasłonecznieniem, ryzykiem porażenia elektrycznego i przepięciami od wyładowań atmosferycznych. Elementami zabezpieczającymi panele solarne są cylindryczne bezpieczniki topikowe, montowane w rozłączniku. Z jednej strony chronią one przed prądami zwarciowymi, odłączając pojedyncze panele w razie potrzeby. Natomiast z drugiej strony bezpieczniki na zaciskach wejściowych chronią główną instalację fotowoltaiczną. Projektanci instalacji fotowoltaicznych często wykorzystują także rozłączniki izolacyjne i akcesoria dodatkowe, jak wyzwalacze wzrostowe czy styki pomocnicze. Ważne są także regulatory ładowania. To jednak nie wszystko. Prawidłowe zabezpieczenie paneli solarnych musi także obejmować ochronę przed zanieczyszczeniami – brudne lub mokre panele są znacznie mniej efektywne.


Hydrofilowe zabezpieczenie paneli solarnych

Panele solarne muszą być zabezpieczone przed zanieczyszczeniami i zaleganiem warstwy wody na ich powierzchni. W tym celu wykorzystuje się mikroskopijne nanopowłoki, które posiadają właściwości super hydrofilowe i odpychają cząsteczki wody. Powłoki do paneli słonecznych mają także funkcję samoczyszczącą, ponieważ spływające po nich kropelki wody absorbują cząsteczki brudu. Nanopowłoki zabezpieczają w związku z tym delikatną powierzchnię paneli przed brudem, kurzem i środowiskowymi czynnikami zewnętrznymi. Na uwagę zasługuje zabezpieczenie paneli solarnych nano-tytanową powłoką TiO2 o krystalicznej strukturze i wysokiej powierzchni właściwej.Powłoka TC Solar nie tylko ułatwia czyszczenie i pielęgnację instalacji, ale także wspiera obniżanie temperatury panelu i zwiększa czułość komórek słonecznych. Tym samym przekłada się to na zwiększenie wydajności instalacji fotowoltaicznej, poprawienie żywotności barwnika i obniżenie kosztów użytkowania paneli solarnych. Za pomocą innowacyjnej nanopowłoki panele solarne mogą generować większą ilość prądu. Wytwarzana przez nie moc zwiększa się, a koszty konserwacji spadają. Warto zwrócić uwagę na fakt, że produkt jest atestowany i w pełni bezpieczny dla środowiska.