To jak prezentuje się fasada budynku, przesądza o tym, w jaki sposób jest on odbierany. Utrzymanie jej we właściwym stanie okaże się więc istotne, choć nie łatwe, ponieważ materiał jest narażony na działanie wielu czynników. Problem jest tworzenie się plam i zabrudzeń powodowanych przez osadzające się pyły, a także zacieki będące następstwem spłukiwania zanieczyszczeń z dachu. Rozwiązaniem, które ułatwi uniknięcie znacznych wydatków na czyszczenie, będzie aplikacja powłoki ochronnej do elewacji z dwutlenku tytanu. Przekonajmy się, czym się on charakteryzuje i sprawdźmy, jak może pomóc.
Jaka jest zasada działania powłoki ochronnej z dwutlenkiem tytanu?
Powłoka z ditlenku tytanu zapewnia łatwe utrzymanie fasady w czystości ze względu na właściwości tego związku. Dzięki niemu podłoże zyskuje własności hydrofilowe. Polegają one na uzyskiwaniu wyższej zwilżalności, a więc tendencji do tworzenia stosunkowo cienkiej warstwy wody, która łatwo odparowuje. Równie ważny jest proces fotokatalizy, który zachodzi pod wpływem promieniowania słonecznego i powoduje szybkie utlenianie się zanieczyszczeń, a więc samooczyszczanie się elewacji. Pomaga ono także w przypadku substancji organicznych. Trzeba też pamiętać, że powłoki z dwutlenkiem tytanu mają działanie antyelektrostatyczne, przez co blokują osadzanie się kurzu i drobnych pyłów.
Czy powłoki ochronne do elewacji z dwutlenkiem tytanu to dobre rozwiązanie?
Powłoki z dwutlenkiem tytanu można nanosić na elewacje budynków, a także na pokrycia dachowe czy szyby. Ich zastosowanie oznacza redukcję zabrudzeń i łatwiejsze oczyszczanie fasady, przekłada się jednak też na poprawę jakości powietrza przez rozkład zawartych w nim zanieczyszczeń oraz zwiększa odporność użytego materiału na ścieranie, przedłużając jego żywotność.