Nowe odkrycia inżynierii materiałowej pozwalają na ulepszanie właściwości różnych wyrobów przez wykorzystywanie zmodyfikowanych substancji, z których się je wykonuje. Opracowywane są jednak również rozwiązania umożliwiające zmianę specyfiki rozmaitych powierzchni przez naniesienie na nie powłoki dającej dodatkowe funkcjonalności. Dobrym przykładem są tu powłoki powstające z zastosowaniem nano dwutlenku tytanu, które sprawdzają się w różnych branżach i zastosowaniach, w tym w przemyśle naftowym. Przekonajmy się, jak działają powłoki tego rodzaju i co mogą zaoferować.
Jak działają powłoki hydrofilowe?
Powłoki hydrofilowe sprawiają, że woda może je w bardzo dużym stopniu zwilżać, ponieważ niezwykle łatwo będzie się rozpływała po ich powierzchni, tworząc krople o kształcie zbliżonym do płaskiego. Jest to spowodowane oddziaływaniem elektrycznym występującym między wodą a powłoką, wynikającą z przeciwnych znaków wywołujących silne przyciąganie. Jest to możliwe za sprawą wysokiej energii swobodnej powierzchni, która przewyższa siły napięcia powierzchniowego.
Co można zyskać dzięki powłokom hydrofilowym?
Powłoki hydrofilowe sprawiają, że spływanie wody z powierzchni następuje w znacznie wolniejszym tempie. Jednocześnie ze względu na wysoki stopień zwilżania powodują one, że pojawiająca się na nich woda ulega niezwykle szybkiemu odparowaniu. Nanoszenie warstw tego rodzaju będzie więc użyteczne w przypadku różnych rodzajów aparatury wykorzystywanej w przemyśle chemicznym, w tym do obróbki ropy naftowej. Będą one też przydatne ze względu na obniżoną podatność na gromadzenie się zanieczyszczeń, jak również zdolność do absorbowania ciepła. Ich użycie może też przynieść korzyści wynikające z pozostałych właściwości ditlenku tytanu np. zachodzeniu procesu fotokatalizy.